Autor teksta: Sven Toljan
Voda je izvor života; služi nam za piće, za čišćenje i pranje, u poljoprivredi, za kupanje, plivanje i za još mnoge druge svrhe. Ona čini približno 70% našeg planeta, a ako je negdje ne nedostaje, onda je to u Karlovcu, gradu na četiri rijeke. Korana, Kupa, Mrežnica i Dobra su stare poznanice domaćem stanovništvu; volimo njihovo plavetnilo i bogatstvo života u njima, strahujemo od njihove razorne snage prilikom poplava i cijenimo njihovu prisutnost koja nas čini posebnima u svijetu koji se s vremenom povećano suočava s nestašicom vode. Od navedenih četiriju rijeka posebno izdvajam Koranu kao meni najbližu i najpristupačniju rijeku s čijim se vodama susrećem gotovo svakodnevno. Što mogu reći o njoj sadašnjim i budućim posjetiteljima Karlovca?
Korana je „rijeka milijarde slapova“, tipična krška rijeka koja od svojeg izvorišta podno Male Kapele pokazuje nemir i snagu da bi se naposljetku smirila i ulijenila nadomak Karlovca gdje se uskoro ulijeva u Kupu. Samo ime rijeke nepoznatog je podrijetla; neki smatraju da je ime izvedenica riječi „kora“ (biljaka). Koranino ime povezuje se i s njezinim koritom omeđenim liticama koje su oštro i duboko usječene u tlo, a po drugima je ime nastalo iz imena „Gorana”, tj. označava vodu koja teče iz gore. Svaki prijedlog podrijetla imena prikladan je opis rijeke i okoliša kroz koji teče, prepunog zelenila i prirodnih čarolija koje nije teško primijetiti onima koji za njima tragaju.
Izvor: ams.hr - Koranin tok
Na zaštićenom području Nacionalnog parka Plitvička jezera različite sedrene barijere pregrađuju izvorišni dio Korane s tokovima Bijele rijeke, Crne rijeke, Rječice i Plitvice. Pojam sedre odnosi se na šupljikav kameni vapnenac koji obično nastaje na slapovima rijeka poput Korane. Duga 134,2 km, Korana se na svojem putu često gubi u podzemlju, a uz svoj gornji tok čuva ostatke starih gradova i naselja koji su tijekom proteklih stoljeća imali ulogu odbijanja osmanskih prodora s istoka. Na nemirnijim dijelovima rijeke izletnici željni adrenalina mogu uživati u raftingu, a mirniji tok oko Karlovca više odgovara ribičima u potrazi sa slatkovodnim vrstama riba poput grgeča, klena, šarana, štuke, lipljana, mladice, kalifornijske i potočne pastrve.
Izvor: np-plitvicka-jezera.hr - Prvi koranski slap
Foginovo kupalište i koranska šetnica od gradskog naselja Rakovca do Gaze nalaze se na posljednjim dijelovima rijeke koja kao da potkraj života poziva izletnike da prošetaju uz njezine obale i isprate je na njezinom odlasku. Međutim, preciznije govoreći, Korana tu ne prestaje; ulijevajući se u Kupu, Korana u njezinom društvu nastavlja svoj put prema Dunavu, a s njime kao trećim velikim suputnikom nastavlja svoje slatkovodno putovanje od preko dvije tisuće kilometara prema Crnom moru.
Izvor: np-plitvicka-jezera.hr - Put Korane od Nacionalnog parka Plitvička jezera do Crnog mora
Zaključno, rijeka Korana bila je i ostala jednim od mnogih vodenih simbola Karlovca i Hrvatske; svojom prevrtljivošću (od nemirnih početaka i poniranja pod zemlju do smirenog završetka u Kupi s kojom kreće u daljnje putovanje) gotovo da predstavlja analogiju ljudskog života. Ovaj sažeti biografski prikaz njezinog života može pružiti osnovne informacije znatiželjnicima i posjetiteljima, ali ne može u potpunosti dočarati Koraninu ljepotu i snagu u koju se treba osobno uvjeriti. Odrastajući uz nju oduvijek je smatram neumornom prijateljicom koju ni danas ne poznajem u zadovoljavajućoj mjeri. Nadam se da ću to u budućnosti popraviti, a zainteresiranima poručujem: „Posjetite Koranu jer će vas poučiti nečemu novom ako joj date priliku!“