Ministarstvo rada i mirovinskog sustava i Hrvatski zavod za zapošljavanje provode mjere aktivne politike zapošljavanja kako bi potakli zapošljavanje, dodatnu edukaciju radnika i očuvanje radnih mjesta. Novih 9 mjera aktivne politike zapošljavanja zamijenilo je one koje su bile na snazi do kraja 2016. godine. Ovim mjerama svaki poslodavac ili posloprimac može iskoristiti poticaje kako bi unaprijedili radno iskustvo. Ovim mjerama mogu se osigurati programi obrazovanja i usavršavanja radnika, očuvanje radnih mjesta ili uključivanje u programe javnih radova.
Novih 9 mjera aktivne politike zapošljavanja su:
1.) Potpore za zapošljavanje
Radi se o državnim potporama koje se dodjeljuju kako bi se poticalo zapošljavanje nezaposlenih, a mogu ih koristiti i poduzetnici koji posluju profitno. Ovu mjeru kao poticaj za zapošljavanje nezaposlenih mogu koristiti osobe bez staža osiguranja, osobe s radnim stažem, osobe s invaliditetom i bivši polaznici stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Mjera se provodi u trajanju od 12 mjeseci, a radi se o sufinanciraju troškova rada osobe koju zapošljavate do 50% godišnjeg troška bruto II plaće radnika ili 75% za osobe s invaliditetom.
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko poslujete unutar gospodarske djelatnosti, ukoliko imate najmanje jednog zaposlenog u posljednjih 6 mjeseci, ukoliko u posljednjih 12 mjeseci nemate povećano zapošljavanje, ukoliko su ta prazna mjesta rezultat dobrovoljnog odlaska, invalidnosti, nesposobnosti za rad, umirovljenja zbog dobi, dobrovoljnog smanjenja radnog vremena ili zakonskog odlaska zbog povrede radne obveze, a nisu posljedica viška radne snage te ako u posljednjih 6 mjeseci nije donesena Odluka o poslovno uvjetovanom otkazu.
2.) Potpore za usavršavanje
Radi se o državnim potporama koje se dodjeljuju kako bi se potaklo daljne obrazovanje zaposlenih ili nezaposlenih osoba s ciljem očuvanja radnih mjesta, a potrebne su zbog uvođenja novih tehnologija proizvodnih programa. Dostupne su poduzetnicima koji posluju profitno. Ovu mjeru mogu koristiti novozaposlene osobe koje se zapošljavaju na minimalno 12 mjeseci, zaposlene osobe koje su u radnom odnosu na neodređeno vrijeme i zaposlene osobe kojima prijeti gubitak posla zbog uvođenja novih tehnologija proizvodnih programa ili viših standarda. Mjera se provodi u trajanju od 6 mjeseci, a radi se o sufinanciranju troškova usavršavanja zaposlenika do 70% prihvatljivih troškova, a najveći iznos potpore za usavršavanje po zaposleniku iznosi 15.000 kn.
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko poslujete unutar gospodarske djelatnosti, ukoliko ste poduzetnih koji djeluje profitno, ukoliko ste razradili troškovnik i program usavršavanja te ukoliko imate dokaz o uvođenju novih tehnologija ili nabavi novih proizvoda na koje se usavršavanje odnosi. Prihvatljive troškove unutar ove mjere možete pronaći ovdje.
3.) Potpore za samozapošljavanje
Radi se o državnim potporama koje se dodjeluju nezaposlenim osobama koje žele pokrenuti vlastiti posao, a prijavljene su u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Ovu mjeru mogu koristiti isključivo nezaposlene osobe koje su prijavljene u mjeru Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koje su prošle aktivnosti vezane uz samozapošljavanje u suradnji sa savjetnikom za samozapošljavanje. Mjera se provodi u trajanju od 12 mjeseci, a radi se o dodjeljivanju subvencije u visini od 35.000 kn ili do 45.000 kn ako se mjera kombinira s mjerom stručnog osposobljavanja za rad.
Ukoliko ste nezaposlena osoba, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko ste izradili poslovni plan iz kojeg je vidljivo da je posao održiv, ukoliko ste prošli aktivnosti savjetovanja za samozapošljavanje u regionalnom uredu, ukoliko ste izradili troškovnik iz kojeg je vidljivo da su troškovi usmjereni na otvaranje i rad poslovnog subjekta te ukoliko su troškovi koji se navode u troškovniku usmjereni na otvaranje i rad poslovnog subjekta, a odnose se na registraciju poslovnog subjekta i sredstva povezana s obavljanjem djelatnosti (nabava opreme, zakup poslovnog prostora, obavezni doprinosi za prvih 11 mjeseci).
4.) Obrazovanje nezaposlenih
Radi se o mjeri koja nezaposlene osobe uključuje u programe stručnog osposobljavanja, prekvalifikacije i usavršavanja u obrazovnim ustanovama s ciljem osposobljavanja za zanimanja koja su tražena na tržištu rada. Ovu mjeru mogu koristiti isključivo nezaposlene osobe koje su prijavljene u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Mjera se provodi u trajanju od 6 mjeseci, a mjera se financira tako da se obrazovnoj ustanovi financira 100% troškova koji se odnose na trošak nastave i materijalne troškove praktične nastave, a polazniku se isplaćuju troškovi prijevoza te novčana pomoć u visini od 50% minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja, što znači da mjesečni iznos novčane pomoći ne smije prelaziti iznos od 1.310,40 kn.
Kao odabrana ustanova, pravo na korištenje ove mjere ispunjavate ukoliko je vaš obrazovni program odabran putem javne nabave.
5.) Osposobljavanje na radnom mjestu
Radi se o mjeri čiji je cilj osposobiti nezaposlene osobe za stjecanje znanja i vještina na radnom mjestu potrebnih za obavljanje poslova tog istog radnog mjestam a nakon osposobljavanja nezaposlena osoba stječe potvrdu poslodavca ili javnu ispravu o osposobljenosti. Ovu mjeru mogu koristiti nezaposlene osobe s najviše završenom srednjom školom koje nemaju radno iskustvo u poslu za koji će se osposobljavati (za stjecanje potvrde poslodavca) i nezaposlene osobe bez kvalifikacija ili sa završenom osnovnom školom koje nemaju radno iskustvo u poslu za koji će se osposobljavati (za stjecanje javne isprave o osposobljenosti). Mjera se provodi u trajanju od 6 mjeseci, a financira se tako da se poslodavcu isplaćuju troškovi mentorstva koji iznose do 700 kn mjesečno po osobi koju mentorira, a polazniku se isplaćuju troškovi prijevoza te novčana pomoć u visini minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja, koja iznosi 2.620,80 kn (za stjecanje potvrde poslodavca) ili tako da se poslodavcu isplaćuju troškovi mentorstva koji iznose do 700 kn mjesečno po osobi koju mentorira, trošak teorijske nastave u obrazovnoj ustanovi u iznosu do 800kn, trošak polaganja ispita o osposobljenosti u iznosu do 1.200 kn te trošak liječničkog pregleda, a polazniku se isplaćuju troškovi prijevoza te novčana pomoć u visini minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja, koja iznosi 2.620,80 kn (za stjecanje javne isprave o osposobljenosti).
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko ste osigurali materijalne, kadrovske i organizacijske uvjete za provođenje osposobljavanja, ukoliko ste osigurali mentora za polaznika osposobljavanja na radnom mjestu koji obavlja poslove radnog mjesta na kojima će se polaznik osposobljavati te ukoliko ste osigurali jednog mentora za najmanje tri polaznika.
6.) Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa
Radi se o mjeri kojom se osposobljavaju mlade osobe za rad na radnom mjestu u zvanju za koje su se obrazovale, s ciljem stjecanja iskustva ili formalnog uvjeta za pristupanje stručnom ispitu. Ovu mjeru mogu koristiti nezaposlene osobe do 29 godina koje nemaju više od 12 mjeseci staža u zvanju za koje su se obrazovale i nezaposlene osobe do 29 godina prijavljene u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 30 dana. Mjera se provodi u trajanju do 24 mjeseca, a financira se tako da se poslodavcu isplaćuje obvezni doprinos mirovinskom osiguranju (HZMO) u iznosu od 7.057,92 kn za 12 mjeseci, obvezni doprinos zdravstvenom osiguranju (HZZO) u iznosu od 5.468,96 kn za 12 mjeseci i trošak obrazovanja do 7.000 kn, a polazniku novčana pomoć koja iznosi 2.620,80 kn koju isplaćuje Zavod, trošak polaganja stručnog/majstorskog ispita koji pokriva Zavod i troškovi prijevoza koje isplaćuje poslodavac.
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko ste razradili program stručnog osposobljavanja polaznika, ukoliko ste osigurali mentora a polaznike stručnog osposobljavanja koji su obveznici polaganja stručnog ili majstorskog ispita koji ima odgovarajuće zanimanje, razinu obrazovanja ili radno iskustvo na poslovima koje će obavljati polaznik te ukoliko ste osigurali mentora za polaznike koji nisu obveznici polaganja stručnog ili majstorskog ispita koji obavlja poslove radnog mjesta na kojima će se polaznik osposobljavati.
7.) Javni rad
Radi se o mjeri čiji se program temelji na društveno korisnom radu, a cilj mjere je uključiti nezaposlene osobe u program aktivacije na poslovima društveno korisnog rada. Ovu mjeru mogu koristiti dugotrajno nezaposlene osobe, osobe s invaliditetom, osobe u nepovoljnom položaju na tržištu rada i mlade osobe, i to podjeljeni tri skupine (skupine pogledajte ovdje). Mjera se provodi u trajanju od 6 mjeseci (puno radno vrijeme), 9 mjeseci (6 mjeseci rada u punom radnom vremenu, a preostala 3 mjeseca u nepunom uz obvezno uključivanje u obrazovanje) ili 9 mjeseci u nepunom radnom vremenu za korisnike zajamčene minimalne naknade, a financira se 100% troška minimalne bruto plaće u iznosu od 3.839,47 kn za prvu skupinu, odnosno, 50% troška minimalne bruto plaće u iznosu od 3.839,47 kn za drugu i treću skupinu.
Kriterije za korištenje ove mjere možete pogledati ovdje.
8.) Potpore za očuvanje radnih mjesta
Radi se o državnoj potpori s ciljem očuvanja radnih mjesta kod poslodavaca kod kojih je došlo do privremenog pada poslovnih aktivnosti. Ovu mjeru mogu koristiti radnici zaposleni kod poslodavca koji je zbog privremenog pada poslovnih aktivnosti i/ili ostvarenog gubitka u poslovanju izradio program za očuvanje radnih mjesta i radnici stariji od 50 godina zaposleni kod poslodavaca u poteškoćama ili koji zbog svojih osobnih radnih i drugih karakteristika ne mogu u potpunosti ispunjavati zahtjeve radnog mjesta. Mjera se provodi u trajanju do 6 mjeseci, a financira se tako da se isplaćuje potpora za skraćivanje radnog vremena kao razmjerni dio iznosa plaće za broj radnih sati za koje je radniku skraćeno radno vrijeme (maksimalno do 40% skraćenja radnog vremena i maksimalno do 40% iznosa bruto I plaće), a financira se najviše do iznosa minimalne plaće prema posebnom propisu i tako da se financira ukupan trošak obrazovanja radnika.
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko je u vašem poslovanju došlo do privremenog pada poslovnih aktivnosti i/ili ostvarenog gubitka u poslovanju te ukoliko ste izradili program za očuvanje radnih mjesta za skraćivanje radnog vremena ili obrazovanje radnika.
9.) Stalni sezonac
Radi se o mjeri čiji je cilj financijska podrška radnicima koji su zaposleni samo tijekom sezone, a ostatak godine nisu zaposleni. Ovu mjeru mogu koristiti isključivo osobe koje su kontinuirano radile najmanje 6 mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod istog poslodavca raditi još najmanje jednu sezonu. Mjera se provodi u trajanju od 6 mjeseci,a financira se tako da se poslodavcu financira 100% troška produženog osiguranja za prva 3 mjeseca i 50% troška produženog osiguranja u sljedećem razdoblju koje najduže može trajati 3 mjeseca, a korisniku se isplaćuje novčana pomoć za najviše 6 mjeseci produženog mirovinskog osiguranja u iznosu koji se utvrđuje na temelju izračuna novčane naknade za vrijeme nezaposlenosti, a najviše u visini od 70% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu RH za prvih 90 dana, a 35% za preostalo razdoblje.
Ukoliko ste poslodavac, pravo na korištenje ove mjere ostvarujete ukoliko ovu mjeru možete iskoristiti za onaj broj stalnih sezonaca koliko imate zaposlenih radnika na neodređeno vrijeme te ukoliko je stalnog sezonca moguće angažirati i u vremenu trajanja produženog osiguranja i to na način da sudjeluje u pripremama za iduću sezonu te na posebnim događanjima koje nema prilike raditi tijekom sezone. Kao poslodavac, za ove aktivnosti moguće je nagraditi osobu mjesečnim iznosom koji ne smije biti viši od iznosa prosječne novčane naknade za vrijeme nezaposlenosti koja je isplaćena u prethodnoj godini.
Više informacija o ovoj temi možete potražiti ovdje.