Mladi u Hrvatskoj danas predstavljaju dobnu skupinu koja je najviše pogođena pomacima iz svijeta obrazovanja u svijet rada. Po tom pitanju situacija u EU je šarolika, no Hrvatska unatoč izlasku iz krize još uvijek se može smatrati jednom od zemlja s izraženijim problemima (ne)zaposlenosti mladih.
Naime, Središnja obavještajna služba američke vlade CIA je u 2012.na stranici The World Factbook objavila popis zemalja s postocima nezaposlenosti mladih u dobi od 15-24 godine. Hrvatska se tada nalazila na 9. mjestu u svijetu, što je u postocima iznosilo 43%. Ispred nas se tada nalazila i većina naših susjeda poput Srbije, Bosne, Makedonije te Grčka, Španjolska i dr.
Pored navedenog, izraženiji problemi s nezaposlenošću mladih danas utječu i na dulje ostajanje u sustavu obrazovanja, pa tako Hrvatska bilježi i iznadprosječan udio mladih od 20 do 24 godine u sustavu obrazovanja. Kod nas ih je 44 %, dok je prosjek EU 33%.
Međutim, da se stanje ipak mijenja na bolje govore i podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iz prosinca 2016. vezano uz nezaposlene osobe prema dobi. Statistike pokazuju da je tada nezaposlenih bilo ukupno 28.9% mladih, od čega: 11.153 (4,7 %) osoba od 15 do 19 godina, 28.527 (12,1 %) od 20 do 24 godine, 28.689 (12,1 %) od 25 do 29 godina. Pozitivan podatak je i da je u odnosu na isti mjesec prošle godine, nezaposlenost smanjena u svim dobnim skupinama. Najveće smanjenje nezaposlenosti evidentirano je u skupinama osoba od 15 do 19 godine (za 26,9 %), od 20 do 24 godine (za 21,8 %) i od 30 do 34 godine (19,3 %). To govori da se u odnosu na 2015. situacija po ovom pitanju za mlade ipak popravlja.
Ne može se reći niti da za mlade danas ne postoje brojne mogućnosti i inicijative koje pruža Europska unija. U nastavku donosimo samo jedan takav primjer - bazu podataka tražitelja posla i radnih mjesta za cijelu Europu (EURES).
ŠTO JE EURES?
Europski parlament je 2016. usvojio zakon kojim se preoblikuje mreža europskih službi za zapošljavanje (EURES) u bazu podataka tražitelja posla i radnih mjesta za cijelu Europu. Cilj ovog zakona je pomoć u borbi protiv nezaposlenosti uz bolje sparivanje ponude i potražnje na tržištu rada. Ažurirana pravila, već dogovorena s Vijećem, pridaju veću pozornost prekograničnim regijama i mladima.
"Svjedoci smo visoke razine nezaposlenosti u nekim zemljama EU-a, a u isto vrijeme postoje i 2 milijuna nepopunjenih radnih mjesta zbog nedostatka kvalificirane radne snage. EURES platforma u prvoj fazi ekspanzije mogla bi olakšati pristup više stotinama radnih mjesta koja su još uvijek upražnjena", rekao je izvjestitelj Heinz K. Becker (EPP, AT).
Uz pomoć EURES-a, sada svaki kandidat za radno mjesto ima mogućnost ispuniti svoj životopis i prijaviti se za posao. Te životopise sada može izabrati bilo koji poslodavac diljem EU.
Novi EURES portal (Europski portal za mobilnost pri zapošljavanju) automatski spaja životopise s odgovarajućim ponudama radnih mjesta, i to besplatno. Također, sva radna mjesta objavljena u službenim zavodima za zapošljavanje u zemljama članicama dostupna su na EU web portalu.
Zastupnici Parlamenta uspjeli su proširiti mrežu, tako da članom može postati i privatna organizacija koja pruža usluge i radnicima i poslodavcima. Privatne organizacije za zapošljavanje mogu se pridružiti mreži te će njihova slobodna radna mjesta biti oglašena na internetskom portalu zajedno s onima javnih službi. Također su prihvatili amandman kojim se potiču prekogranična tržišta rada EURES-a.
Zastupnici su također uveli amandman koji isključuje obavezno oglašavanje javno financiranih pripravničkih mjesta, zbog razlika u obrazovnim sustavima i različitim zakonima na tržištu rada u zemljama članicama.
EURES KONTEKST
Poboljšana mreža EURES pomaže radnicima u prevladavanju prepreka mobilnosti, povećava pristup mogućnostima zapošljavanja diljem EU-a i pomaže u olakšavaju stvaranja radnih mjesta.
EURES baza podataka uspostavljena je 1993. kao mreža za suradnju Europske komisije i javnih zavoda za zapošljavanje država članica EU-a (kao i Švicarske, Norveške, Islanda i Lihtenštajna) te partnera, poput privatnih agencija za zapošljavanje, sindikata i udruga poslodavaca.
U EURES bazi podatak trenutno se nalazi 8.166 poslodavaca i 1.153.924 ponude za dostupna radna mjesta. Svoje usluge putem portala i putem mreže nudi od oko 1 000 EURES-ovih savjetnika koji su u svakodnevnom kontaktu s tražiteljima posla i poslodavcima diljem Europe.
Više informacija možete potražiti na:
Web stranici EURES-a na hrvatskom jeziku
https://ec.europa.eu/eures/public/hr/homepage
EP Research briefing: Enhancing workers' mobility and reinvigorating EURES
http://www.europarl.europa.eu/EPRS/EPRS-AaG-577975-Enhancing-workers-mobility-reinvigorating-EURES-FINAL.pdf
EP Research briefing: Reform of the European Network of Employment Services (EURES)
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2014/528792/EPRS_BRI(2014)528792_EN.pdf