Europska komisija je 7.prosinca pokrenula novu inicijativu pod nazivom Europske snage solidarnosti.
Cilj Europskih snaga solidarnosti je omogućiti mladima sudjelovanje u nizu solidarnih djelovanja koja se bave složenim situacijama diljem EU-a.
Ovom inicijativom želi se mladima dati podrška u područjima: zapošljavanja, mobilnosti, participacije i solidarnosti te obrazovanja i usavršavanja. Sudjelovanje neće koristiti samo mladima, nego će pridonijeti i naporima tijela nacionalne i lokalne vlasti, nevladinih organizacija te poduzeća pri suočavanju s raznim izazovima i krizama.
Očekuje se da će uparivanje sudionika i organizacija sudionica za zapošljavanje započeti u proljeće 2017., a prve osobe bit će angažirane do lipnja 2017. Cilj je da do kraja 2020. Europskim snagama solidarnosti pristupi 100 000 mladih.
Što su Europske snage solidarnosti?
Ovom inicijativom uz financiranje Europske komisije, organizacije koje djeluju u aktivnostima povezanima sa solidarnošću, lokalna tijela, nevladine organizacije ili poduzeća moći će angažirati mlade ljude da kod njih volontiraju, zaposle se, stažiraju, naukuju ili se osposobljavaju, pod uvjetom da ispunjavaju kriterije za organizaciju domaćina i potpišu povelju Europskih snaga solidarnosti.
Komisija predviđa dvije vrste sudjelovanja mladih u Snagama solidarnosti. Mladi od 18 do 30 godina mogu sudjelovati u razdoblju od dva do dvanaest mjeseci na sljedeće načine:
• volontersko sudjelovanje – nudi se mogućost volontiranja u punom radnom vremenu s bespovratnim sredstvima; ili
• radni angažman – pruža se prilika za pronalaženje posla, pripravništva ili naukovanja u širokom rasponu sektora.
Kojim će se aktivnostima baviti Snage?
Za sudionike Europskih snaga solidarnosti predviđen je širok raspon aktivnosti iz različitih područja: obrazovanje, zdravstvo, socijalna integracija, pomoć u opskrbi prehrambenim proizvodima, gradnja skloništa, prihvat migranata i izbjeglica te potpora i pomoć u njihovoj integraciji, zaštita okoliša te prevencija prirodnih katastrofa (ali ne i hitan odgovor na krizne situacije jer su za njega potrebne specijalizirane vještine i osposobljavanje).
Sudionici Europskih snaga solidarnosti uparit će se s nevladinim organizacijama (NGO), lokalnim i nacionalnim tijelima ili privatnim poduzećima koji traže potporu za svoje djelovanje. Sudionik može biti uključen u projekt kao volonter (volonterska komponenta) ili kao pripravnik, naučnik ili zaposlenik (radna komponenta), i to u trajanju od 2 do 12 mjeseci.
U kojim će aktivnostima moći sudjelovati sudionici Europskih snaga solidarnosti?
Sudionicima Europskih snaga solidarnosti može se ponuditi angažman u različitim aktivnostima. One mogu biti povezane s uslugama od općeg interesa te mogu obuhvaćati razna područja, kao što su:
• Državljanstvo i demokratsko sudjelovanje
• Okoliš i zaštita prirode
• Zdravlje i dobrobit
• Obrazovanje i osposobljavanje
• Zapošljavanje i poduzetništvo
• Kreativnost i kultura
• Tjelesni odgoj / sport
• Socijalna pomoć i socijalna skrb
• Prihvat i integracija izbjeglica i migranata
• Sprečavanje katastrofa i oporavak.
Iznimka je hitan odgovor na krizne situacije (primjerice gašenje šumskih požara ili potraga i spašavanje u gradovima) jer su za to potrebni visokoosposobljeni stručnjaci. Međutim, ako neka ruralna zajednica želi uklanjanjem niskog raslinja smanjiti rizik od šumskih požara, sudionici Europskih snaga solidarnosti u tome mogu pružiti vrijedan doprinos.
Tko se može prijaviti za Europske snage solidarnosti?
U Europske snage solidarnosti mogu se prijaviti sve osobe u dobi između 17 i 30 godina koje su građani EU-a ili zakonito borave u EU-u. U projektu solidarnosti mogu sudjelovati samo osobe starije od 18 godina.
Zainteresirani mladi ljudi u radnoj komponenti moraju biti državljani EU-a odnosno Norveške ili Islanda. U prvoj fazi Europskih snaga solidarnosti u volontersku komponentu mogu se prijaviti mladi koji zakonito borave u EU-u odnosno u Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Turskoj ili bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji, ili ako imaju državljanstvo neke od tih zemalja.
Europske snage solidarnosti otvorene su svim mladima, neovisno o tome jesu li trenutačno u obrazovanju ili osposobljavanju te zaposleni ili nezaposleni. Najbitnija je motiviranost.
Mladi koji se prijave u Europske snage solidarnosti morat će prihvatiti izjavu o misiji i načela Europskih snaga solidarnosti. Osnova su im temeljne vrijednosti EU-a, kao što su solidarnost, poštovanje ljudskog dostojanstva i ljudskih prava te promicanje pravedna i ravnopravna društva u kojem vladaju pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda, solidarnost i ravnopravnost. Sudionici će pridonijeti jačanju solidarnosti među ljudima uz poštovanje kulture i tradicija
Gdje se mogu dodatno informirati i kako se prijaviti?
Prijava je jednostavna i obavlja se s pomoću Europskog portala za mlade na za to predviđenoj web-stranici: www.europa.eu/solidarity-corps
Prilikom prijave sudionici će morati dati osobne podatke, navesti područja interesa te odabrati prijavljuju li se za volontiranje, radni angažman ili oboje.
Za više informacija po pitanju prijava, financiranja, pokrivanja troškova, osiguravanja sudionika, socijalne sigurnosti i drugih pitanja posjetite stranicu: Investing in Europe's youth: Commission launches European Solidarity Corps i Investing in Europe's Youth: Questions and Answers