Europska komisija i Europa Nostra 7. travnja 2016. godine, objavile su dobitnike nagrade Europske unije za kulturnu baštinu 2016 / nagrade Europa Nostra, najveće počasti u Europi u području baštine.
28 laureata iz 16 zemalja prepoznato je po svojim iznimnim dostignućima u očuvanju, istraživanju, predanom radu i obrazovanju, odgoju i podizanju svijesti. Nezavisno stručno povjerenstvo je ocjenjivalo ukupno 187 prijava koje su podnijele organizacije i pojedinci iz 36 zemalja diljem Europe i izabralo pobjednike. Građani cijelog svijeta sada mogu glasovati online za Nagradu javnosti i dati podršku nagrađenom projektu iz svoje države ili neke druge europske zemlje.
Dobitnike Nagrade Europske baštine 2016. slavit ćemo 24. svibnja u povijesnom kazalištu Zarzuela u Madridu događanjem koje suorganiziraju povjerenik Europske unije Navracsics i Maestro Plácido Domingo. Svečanost dodjele Nagrade Europske baštine okupit će oko tisuću uzvanika, uključujući stručnjake za baštinu, volontere i simpatizere iz cijele Europe, kao i visoke predstavnike institucija EU, zemlje domaćina i ostalih država članica. Tijekom svečanosti, bit će objavljeno sedam Grand Prix laureata, od kojih će svaki primiti 10.000 €, a bit će objavljen i dobitnik Nagrade javnosti, odabran između ovogodišnjih nagrađenih projekata.
“Pokrenut u Karlovcu, gradu koji želi obnoviti svoj potencijal, Zvijezda u školi uključuje dojmljiv broj učenika i učitelja, čime pomaže u promicanju lokalnog identiteta i građanskog ponosa”, riječi su kojima je stručno povjerenstvo opisalo projekt čiji cilj je educirati učenike o baštini njihovog grada. Karlovac je sagrađen kao obrambena utvrda u obliku šesterokrake zvijezde. Iako se grad od tada znatno razvio, oblik zvijezde ostao je sačuvan i čini povijesnu gradsku jezgru. Zvijezda u školi dovodi učenike osnovnih i srednjih škola i njihove učitelje u Zvijezdu kako bi učili o povijesnoj jezgri grada. Cilj projekta je pronaći inovativne načine kako uključiti kulturnu baštinu u školske predmete, bez obzira radi li se o matematici, biologiji, povijesti ili hrvatskom jeziku.
To se postiže koristeći povijesno gradsko središte kao učionicu na otvorenom gdje se odvijaju različite aktivnosti na vrlo kreativan način. Na primjer, na satu matematike učenici osnovnih škola mjere ulice, trgove i spomenike u Zvijezdi, koristeći zakonitosti geometrije. Na drugim radionicama, učenici tijekom boravka u Zvijezdi, uče o biljkama koje rastu u gradskoj jezgri ili pak slikaju pročelja povijesnih građevina. Neke od radionica su sadržajem više usmjerene na baštinu i povijest gdje stječu znanja o karlovačkim povijesnim ličnostima, ili o razlikama između katoličke i pravoslavne vjere te koriste nova saznanja o bogatoj baštini kako bi revitalizirali svoj grad.
Ovaj projekt, kojeg podržava i Grad Karlovac, je održiv način unapređenja znanja učenika i učitelja o baštini. Praktičan rad i suvremene metode podučavanja odlično prihvaćaju obje grupe sudionika, posebno učenici kojima je ovakav pristup često prihvatljiviji nego tradicionalna nastava u učionici, naglasilo je povjerenstvo. “Ova inovativna inicijativa je imala izniman utjecaj na lokalni stav prema kulturnoj baštini te ima potencijal za široku primjenu diljem Europe”, utvrdilo je povjerenstvo.