“Zemlja je dinamičan sustav, podložan stalnim promjenama, što nameće potrebu za kontinuiranim istraživanjima i novim tumačenjima. To geologiju čini jednom od najdinamičnijih znanstvenih disciplina. Raznolikost geoloških istraživanja je doista velika, kao i njihova komplementarnost drugim prirodnim znanostima. Na Odsjeku se njeguje znanstveno istraživanje u svim poljima geologije i mineralogije - u sedimentologiji i stratigrafiji, taložnim bazenima, geologiji okoliša, geologiji i zaštiti krša, potpovršinskoj geologiji, evoluciji, paleontologiji i biostratigrafiji, u geokemiji, mineralogiji s kristalografijom, petrologiji magmatskih i metamorfnih stijena, petrologiji sedimentnih stijena, geologiji mora, recentnoj sedimentaciji, itd.”, navodi službena stranica Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Mijenja li se priča iz perspektive studenta? Postoji jedan način da saznamo, tako da pitamo!
Karlo studira, igra stolni tenis, fotografira i uz to radi studentske poslove. Ističe kako je dobra organizacija vremena ključna i da slobodno vrijeme maksimalno iskorištava.
1) Bok! Reci nam nešto o sebi
Bok! Zovem se Karlo Mateša i trenuto sam na 2. godini preddiplomskog studija geologije na Geološkom odsjeku Prirodoslovno – matematičkog fakulteta zagrebačkog sveučilišta. Završio sam opću gimnaziju u Karlovcu i više od 10 godina igram stolni tenis.
2) Zašto si odabrao upisati geologiju?
U hrpi studija koja nam se nudi po završetku srednje škole odlučio sam se za dva vrlo različita izbora, iako oba svrstavamo u STEM područje, a to su Geologija (PMF) i Biotehnologije (UNIRI). Na kraju je loptica pala na geologiju i eto me već na kraju druge godine. Geologija mi je zapela za oko jer je prirodoslovna znanost i opseg njenog djelovanja u društvu je izrazito velik. Geologija obuhvaća 13.7 milijardi godina postojanja svemira i svega što se u tom periodu događalo s najvećim naglaskom na Zemlju i stijenske zapise, a time ona zahtjeva znanja matematike, geofizike, paleontologije, kemije. Upravo ta „interdisciplinarnost“ i povezanost s drugim studijima me najviše privukla.
3) Živiš li u Zagrebu ili putuješ? Je li bilo teško pronaći smještaj?
Na početku studija sam živio u privatnom hostelu i često putovao na relaciji Klc-Zg i mogu reći da je taj početak bio najteži i najzahtjevniji. Na prvoj godini se student nauči samoorganizaciji i samodisciplini koja je temelj uspjeha na fakultetu. Trenutno sam u najboljem; iako neobnovljenom, studentskom domu „Lašćina“, koji se odlikuje jeftinim smještajem, savršenom lokacijom za centar i istok grada, odličnom menzom, prirodnim okolišem i opuštenim susjedima.
4) Koja je najbolja stvar u vezi tvog faksa?
Najbolja stvar na mom faksu je teren, koji se se održava na kraju svake godine i nosi pozamašan broj ECTS-a. Teren na drugoj godini obuhvaća tjedan dan obilaženja lokaliteta kenozojske i mezozojske starosti na području Dalmacije i Zagore, te tjedan dana Slavnoskih paleozojskih naslaga. Uz odlične i pristupačne profesore i dovoljno slobodnog vremena zabave ne manjka.
5) Jesi li zadovoljan studijem? Kojim aspektom studiranja posebno?
Zadovoljan sam studijem i načinom na koji je koncipiran. Jako mi je bitno i drago da stvari koje učimo na predavanjima imamo priliku vidjeti na konkretnim uzorcima na praktikumima i na terenu.
6) Kojim aspektom baš i nisi?
Postoji puno stvari koje bi trebale i koje mogu bolje i to vezano za cijeli PMF, a ne samo Geološki odsjek. Jedan od problem je angažman studenata koji nedostaje u višim strukturama fakulteta, poput studentskog zbora, ali upravo naporima novih generacija i pojedinaca radi se na povezivanju studenata i praksi zajedništva među dosjecima.
7) Što radiš kada ne učiš? Imaš li dovoljno slobodnog vremena?
Vremena kad ne učim nema puno, ali ga pokušavam maksimalno iskoristiti. Uz dobru organizaciju vremena može se lijepo studirati, a da hobiji ne pate. Iako studiram nastavio sam igrati stolni tenis u 2. HL za STK Marathon Zagreb koji mi uvijek izlazi u susret i ovom prilikom pozdravljam ekipu. Druga velika ljubav mi je fotografija od koje se ne odvajam ni na faksu pa tako fotić obavezno ide samnom u Zagreb i na terene. Potražnja za studentskom radnom snagom je velika, tako da često radim uz studiranje i na taj način postajem financijski samostalan, stječem nova iskustva i upoznajem ljude različitih polja interesa. Prva godina je uvijek najkomplesknija i stoga svima preporučam da se na početku posvete isključivo studiranju, a kasnije će biti vremena i za zabavu i posao.
8) Kako si učenik može povećati šanse da upadne na studij geologije?
Ako želite upisati geologiju morate dobro napisati višu razinu mature i preporučam izlazak na izborni predmet fizika ili biologija jer donose dodatne bodove i rade prevagu na upisima.
9) Što općenito rade ljudi tvoje struke nakon fakulteta i koji su tvoji planovi?
Inžinjeri i magistri geologije nakon završenog faksa mogu ostati raditi na fakultetima kao asistenti ili mogu nastaviti doktorski studij. Veliki dio se zapošljava na Mineraloško-petrološkom zavodu, Geološko-paleontološkom zavodu, u Hrvatskom geološkom institutu i INI. U teoriji geolozi su potrebni u građevini, cementarama, naftnim postrojenjima, istraživačkim institutima i tome slično. U Hrvatskoj posla ima za izvrsne studente dok ostali većinom traže svoju sreću u inozemstvu.
10) Planiraš li se nakon studija vratiti u Karlovac?
Karlovac je jako blizu Zagreba i odlično je cestovno povezan tak da se mogu zamisliti u ulozi putnika na posao u Zagreb, ali se nadam da će uskoro započeti realizacija projekta iskorištavanja geotermalnog izvora u Rečici jer bi to dovelo do potrebe za stručnjacima iz područja geoloških znanosti.
Ukoliko imaš ikakvih pitanja za Karla, možeš mu se obratiti na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Želiš podijeliti svoje iskustvo studiranja? Javi nam se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.