“Odsjek za psihologiju FFZG-a vodeća je ustanova za izobrazbu psihologa u zemlji, s tradicijom duljom od 80 godina. Naša je vizija pružiti studentima vrhunsko suvremeno obrazovanje temeljeno na dugoj istraživačkoj tradiciji. Studenti se osposobljavaju za samostalan i kreativan rad u skladu s najvišim standardima struke te za cjeloživotni profesionalni razvoj. Odsjek za psihologiju sastavljen je od devet katedri. Nastava se u načelu održava unutar pojedinih katedri što osobito vrijedi za katedre primijenjene psihologije. Međutim, ako to potrebe nastave zahtijevaju nastavnici i suradnici različitih katedri obavljaju nastavu i u okviru drugih katedri ili zajednički. Nazivi katedri su ovi: Katedra za opću psihologiju, Katedra za eksperimentalnu psihologiju, Katedra za biološku psihologiju, Katedra za razvojnu psihologiju, Katedra za socijalnu psihologiju, Katedra za psihometriju, Katedra za psihologiju rada i ergonomiju, Katedra za zdravstvenu i kliničku psihologiju i Katedra za školsku psihologiju”, navodi službena stranica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Mijenja li se priča iz perspektive studenta? Postoji jedan način da saznamo, tako da pitamo!
Lea kaže da je psihologija svugdje oko nas, a zbog toga i nudi mnoštvo mogućnosti zaposlenja nakon fakulteta. Za psihologe kaže da su jedna izrazito povezana zajednica pa se često druže. Zvuči zanimljivo, zar ne?
Lea s kolegicama na proslavi rođendana
1) Bok! Reci nam nešto o sebi.
Bok! Ja sam Lea i imam 21 godinu. Rođena sam i odrasla u Karlovcu. Završila sam opću gimnaziju, a trenutno sam na trećoj godini preddiplomskog studija psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Volim putovanja, druženja i izlaske s društvom te opuštanje uz dobru knjigu, film ili seriju.
2) Zašto si odabrala studirati psihologiju?
Psihologija me prvi put zainteresirala u osnovnoj školi, kada mi je starija sestra (koja je tada pohađala gimnaziju) pokazala svoju knjigu iz psihologije koja je sadržavala razne upitnike, iluzije iz područja percepcije, zanimljive članke i primjere iz svakodnevnog života itd. Već sam tada, ne znajući zapravo ništa konkretno o psihologiji, govorila da ću jednoga dana biti psiholog. Kada sam u srednjoj školi napokon i sama dobila priliku naučiti nešto više o svemu tome, postala sam potpuno sigurna u to da želim studirati psihologiju te je tako ostalo tijekom cijele srednje škole.
3) Živiš li u Zagrebu ili putuješ? Je li bilo teško pronaći smještaj?
4) Koja je najbolja stvar u vezi tvog faksa?
5) Jesi li zadovoljna studijem? Kojim aspektom studiranja posebno?
6) Kojim aspektom baš i nisi?
Ono što mi se baš i ne sviđa kod studija je to što je njegova organizacija ponekad dosta loša - npr. dugo čekanje u redovima za referadu i upis godine, kasno javljanje važnih obavijesti i sl. Takve stvari se ne događaju često, ali ipak bi se trebale pokušati u potpunosti izbjeći. Također, ne postoji pretjerana informiranost o različitim prilikama tijekom studiranja poput volontiranja, studentskih razmjena, praksi i sl. što mislim da je dosta važno.
7) Što radiš kada ne učiš? Imaš li dovoljno slobodnog vremena?
Slobodnog vremena zaista ima, pogotovo ako se vrijeme dobro organizira. Nažalost, meni organizacija nije jača strana te još od srednje škole uglavnom kampanjski učim. Ipak, kad je zaista "stiska" uspijem napraviti dobar plan i sve stignem uspješno odraditi. S obzirom na to da najčešće učim u zadnji čas, u razdobljima između kolokvija i ispitnih rokova imam puno slobodnog vremena te tada volim izlaziti, ići na kave, u kazalište ili kino s prijateljima, volontirati te putovati.
Lea na skijanju u Italiji
8) Kako si učenik može povećati šanse da upadne na studij psihologije?
Za upis na studij psihologije vrednuju se ocjene iz srednje škole, uspjeh na maturi (više razine sva tri obavezna predmeta i jedan izborni - najčešće psihologija) te prijemni ispit koji nosi najveći broj bodova, a radi se o testu inteligencije. Treba imati na umu da je interes za psihologiju velik, a u Zagrebu je upisna kvota 75. Poželjno je imati što viši prosjek i što bolje napisanu maturu, ali prijemni ispit je najvažniji stoga se treba raspitati i istražiti kakav se tip zadataka pojavljuje. Postoje i pripreme za prijemni ispit koje su korisne jer služe boljem upoznavanju sa vrstom zadataka koje se mogu očekivati i strategijama za njihovo rješavanje.
9) Što općenito rade ljudi tvoje struke nakon fakulteta i koji su tvoji planovi?
10) Planiraš li se nakon studija vratiti u Karlovac?
Trenutno se nekako više vidim u Zagrebu jer smatram da ima više mogućnosti, ali nikad se ne zna!
Želiš podijeliti svoje iskustvo studiranja? Javi nam se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.