Slušate po medijima o Brexitu, a zapravo nemate pojma o čemu se radi? Na pravome ste mjestu. Predstavit ćemo vam Brexit u kratkim crtama. O čemu se zapravo radi, tko su glavni akteri i što to zapravo znači za europsku politiku i gospodarstvo, te što se događa posljednjih mjeseci i zašto je Britanski parlament sve češće u svim dnevnim vijestima, te zašto je siječanj 2019. godine bitan period za povijest Velike Britanije i Europske Unije.
Što je Europska unija?
Europska unija (EU) ekonomska je i politička unija, jedinstvena i međuvladina zajednica europskih država, nastala kao rezultat procesa suradnje i integracije koji je započeo 1951. godine između Belgije, Francuske, Njemačke, Italije, Luksemburga i Nizozemske. Trenutno broji 28 članica.
Što je Brexit?
Brexit je skraćenica od “British exit” (Britanski izlazak), te je riječ koju ljudi koriste kada govore o izlasku Velike Britanije (VB) iz Europske Unije.
Zašto Velika Britanija napušta EU?
U Velikoj Britaniji 23. lipnja 2016 održan je referendum na kojemu je postavljeno pitanje “Treba li Velika Britanija napustiti Europsku Uniju?”. Rezultat tog referenduma bio je sljedeći: 52% glasača koji su izašli na referendum odgovori je da VB treba izaći iz EU, a 48% je glasovalo za ostanak u EU. 17.4 miliona građana je glasovalo za izlazak, a 16.1. milijun za ostanak. Također bitno je naglasiti kako su za izlazak ponajviše glasali stanovnici Engleske i Walesa, dok su većinski protiv bili stanovnici Škotske i Sjeverne Irske.
No izlazak se ne može dogoditi odmah, već je određen datum izlaska, a to je 29. ožujak 2019.
Što se dogodilo u međuvremenu?
Sami referendum 2016. bio je tek početak. Nakon toga su uslijedili pregovori između Velike Britanije i zemalja članica Europske unije. Tema samih razgovora bili su slični onima u situaciji razvoda braka. Raspravljalo se načinu izlaska VB iz EU i pod kojim uvjetima će se to odviti. No tema nije bila što će se dogoditi nakon što VB napusti EU. Dogovoreni uvjeti izlaska formirani su u dokument pod nazivom Ugovor o povlačenju.
Od čega se sastoji Ugovor o povlačenju?
Nekoliko je ključnih stavki ovoga ugovora. Prva od njih je cijena izlaska. Naime, VB morat će platiti Europskoj uniji otprilike 39 milijardi funti kako bi prekinuli partnerstvo. Nadalje, postavlja se pitanje što će se dogoditi s građanima VB koji žive u državama EU i obrnuto što će se dogoditi s građanima drugih država članica koji žive na teritoriju Velike Britanije. I još jedna od ključnih stavki je što će se dogoditi s granicom između Irske i Sjeverne Irske. Naime, izlaskom VB iz EU granica između Irske I Sjeverne Irske postaje nova crta razgraničenja između Europske unije i ostalih država.
Što se događa dalje?
Tranzicijski period bi trebao biti period od trenutka kada Ugovor o povlačenju stupi na snagu i Velika Britanija izađe iz Europske Unije. Što zapravo znači da se poslovnom svijetu i europskoj ekonomiji daje vremena da se prilagodi na novonastalu situaciju na tržištu. Nastavno tome, kada Ugovor o povlačenju dobije zeleno svjetlo u parlamentu nikakve velike promjene se neće dogoditi od 23. Ožujka 2019. do 31. prosinca 2020. koliko je predviđeno da bi tranzicijski period trebao trajati.
Kako je glasovao Britanski parlament o Ugovoru o povlačenju?
Glasovanje o Ugovoru o povlačenju održalo se 15. siječnja 2019., te je ugovor kao takav odbijen velikom većinom zastupnika u parlamentu. 432 glasa protiv Ugovora i 202 glasa za. To je bio veliki udarac vladi Therese May. Zastupnici Britanskog parlamenta došli su do novog rješenja. Glasovanjem o amandmanima žele promijeniti postojeće stavke Ugovora o povlačenju. Te je sljedeći ključni datum 29. siječnja 2019.
Što se događa ako zastupnici izglasaju amandmane?
Ukoliko većina zastupnika Donjeg doma britanskog parlamenta uspije promijeniti neke od članaka Ugovora o povlačenju putem amandmana to će natjerati premijerku Theresu May da u veljači donese novi plan Ugovora u povlačenju uzimajući u obzir novo izglasane amandmane. Takav novi Ugovor o povlačenju također mora odobriti i Europska unija.
Zašto su Britanci protiv Brexita?
Mnogo je razloga zašto Britanci odustaju od Brexita i protive se ovako postavljenim uvjetima Ugovora o povlačenju. Jedan od najvećih je zapravo nemogućnost VB da vrati kontrolu da svojim procesima koje sada kontrolira EU. Nadalje jedan od najvećih problema je granica između Irske i Sjeverne Irske. I Europska unija i Velika Britanija žele izbjeći povratak sustava carina I granice na tom području. Stoga su u Brexit uključili nešto što nazivaju “backstop”. Ta ideja je zamišljena kao svojevrsna sigurnosna mreža. Značilo bi zapravo da će se Sjeverna Irska u granično-carinskoj zoni prema Irskoj ponašati kao da je i dalje dio Europske Unije.Također zadržati će europske zakone o proizvodnji hrane i sl.
Hoće li Velika Britanija zaista napustiti EU 29. ožujka 2019.?
U zakonu VB upisano je kako Britanija izlazi iz Europske Unije 29. ožujka 2019. u 11 sati prema britanskom vremenu. No nemoguće je sa sigurnošću reći da li će se to zaista I dogoditi.
Opcije?
1. Britanija može izaći 29. ožujka ukoliko se izglasaju amandmani i vlada predstavi novi, izmijenjeni Ugovor o povlačenju
2. Rok 29. ožujka može biti i produžen te zamijenjen za neki drugi datum
3. Europski sud pravde navodi kako Velika Britanija može u potpunosti odbaciti Brexit (bez pristanka ostalih zemalja članica EU) i ne napustiti Europsku Uniju uopće.
4. Može se dogoditi I situacija da VB izađe bez Ugovora o povlačenju. To bi zapravo značilo da nakon 29. ožujka neće biti prethodno spomenutog “tranzicijskog perioda” te će zakoni Europske unije preko noći prestati vrijediti u Velikoj Britaniji.