Erasmus studentska mreža Hrvatska (ESN Hrvatska) članica je ESN-a AISBL, najveće europske studentske organizacije koja broji preko 34 000 mladih ljudi koji nude svoju pomoć i potpomažu oko 190 000 studenata na razmjeni svake godine.
Organizacija se zalaže za toleranciju među studentima iz različitih kultura, volonterstvo i aktivno građanstvo te zaštitu okoliša i promicanje humanitarnoga rada i vrijednosti. ESN Hrvatska ima lokalne podružnice u šest gradova diljem Lijepe naše - Zagrebu, Splitu, Rijeci, Dubrovniku, Osijeku i Zadru.
S prvim danom mjeseca kolovoza počeo je mandat novog Nacionalnog odbora ESN-a Hrvatska za akademsku godinu 2016/2017, kojeg čine predsjednica Petra Lang, studentica engleskog i njemačkog jezika i književnosti u Osijeku; potpredsjednica Tajana Mohnacki, studentica kulturalnog menadžmenta u Osijeku; nacionalni predstavnik Hrvoje Grganović, student njemačkog jezika i književnosti u Osijeku te predstavnica za odnose s javnošću Zrinka Trusić, studentica hrvatskog jezika i književnosti u Zadru. Obaveze Nacionalnog odbora ESN-a Hrvatska uključuju predstavljanje ESN-a Hrvatska na nacionalnoj i internacionalnoj razini, prijenos informacija sa internacionalne na lokalnu razinu, zastupanje interesa mreže te suradnju s interesnim stranama. Na popis razloga priključivanja ESN-u upisuju znatiželju, želju za aktivnijim studentskim životom, ljubav prema drugim kulturama, glad za radom u okruženju koje od nas izvlači samo najbolje, želju za promjenom i novim poznanstvima te ljubav prema stranim jezicima i volontiranju.
Novoizabrani članovi smatraju da se volontiranjem u ESN-u pruža prilika za neformalnu i informalnu edukaciju, obogaćivanje formalnog obrazovanja, suradnju na projektima s mladim, entuzijastičnim ljudima koji su spremni “preuzeti stvari u svoje ruke” i pružiti dašak europskog, multikulturalnog i internacionalnog na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini te učenje komunikaciji i suradnji kakvu nismo iskusili u obrazovnim institucijama. Volontiranjem u ESN-u nastoje informirati mlade o Erasmus+ razmjenama te se zalagati za bolji položaj i prava mladih koji sudjeluju u programima razmjena. Vjeruju da je upravo mobilnost ključ izlaska iz krize i smanjenja stope nezaposlenosti mladih u Europi jer pruža potrebnu povezanost obrazovanja sa svijetom rada, povećava visoku stručnost mladih te pruža potrebnu komplementarnost između formalnog, neformalnog i informalnog učenja, koje svakog pojedinca dovodi dva koraka ispred svakog natjecatelja u kasnijim poslovnim prilikama. Trude se usvajati dobre prakse nešto uspješnijih država i implementirati ih u svoj rad kako bi pridonijeli stvaranju boljih prilika za mlade. Za rad ih motiviraju i inspiriraju članovi mreže, posebno oni koji djeluju na lokalnoj razini (Dubrovnik, Rijeka, Split, Osijek, Zagreb i Zadar) te su posvećeni integraciji Erasmus studenata u lokalne zajednice kroz internacionale projekte.
Za neke od problema mladih, novoizabrani članovi novog Nacionalnog odbora ESN-a Hrvatska smatraju da mladi najviše sputavaju sami sebe, stavljajući svoja vlastita (možda revolucionarna) rješenja sa strane, robujući blokadama koje ih sprječavaju da žive svoj san zbog glasova koji im šapću da nema smisla pokušati, da ne mogu postići ono što žele i da je promjena nemoguća.
"Svjesni situacije u kojoj živimo, i najmanju promjenu smatramo uspjehom, a aktivizam nuždom. Djelujući aktivno na unapređenju visokog školstva zajedno sa ostalim mladim ljudima sličnih interesa, trudimo se doprinijeti nužnim promjenama unutar vlastite struke, usavršavajući pri tome i sami sebe. Svojim angažmanom i radom želimo ohrabriti mlade da pruže priliku volontiranju koje će ih osloboditi straha od koraka u nepoznato, koje će ih obogatiti za mnoga nova prijateljstva diljem Europe i želimo im pokazati da mogu biti promjena koju žele vidjeti u svom društvu i svijetu.", izjavili su članovi Nacionalnog odbora ESN-a Hrvatska.
Više informacija: