Gradski muzej Karlovac i ove godine unatoč današnjim uvjetima obilježava Međunarodni dan muzeja, koji će se na temu „Muzeji za jednakost: različitost i uključivost“ održati u ponedjeljak, 18. svibnja 2020. godine. Na Međunarodni dan muzeja, muzeji diljem svijeta skreću pozornost široj javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom komuniciranju. Međunarodna muzejska zajednica pokrenula je obilježavanje Međunarodnog dana muzeja 1977. (ICOM), a od 1992. ono se provodi na određenu temu.
Kustosi Gradskog muzeja Karlovac su povodom Međunarodnog dana muzeja pripremili različite video sadržaje koji će na sam dan obilježavanja biti dostupni putem službenog YouTube kanala, a svi zaposlenici su zajedničkim naporima osigurali potrebne uvjete kako bi se građanima i u ovim zahtjevnim okolnostima omogućio besplatan ulaz na lokacije. Prilikom razgledavanja posebno molimo posjetitelje za razumijevanje i pridržavanje svih mjera sigurnosti o kojima će dobiti upute na ulasku u objekte.
Posjetitelji će moći besplatno razgledati stalni postav Gradskog muzeja Karlovac i gostujuću edukativnu izložbu Arheološkog muzeja Istre – Prapovijest u rukama, stalnu izložbu Muzeja Domovinskog rata na Turnju i izložbu Mladi karlovački umjetnici – Bojan Kiski i Alen Sirbubalo u Galeriji „Vjekoslav Karas“. Ulazak na četvrtu lokaciju Gradskog muzeja Karlovac, branič kulu Starog grada Dubovca, trenutno nije moguć zbog sanacije ograde oko vidikovca. Financijska sredstva za drugu fazu obnove Starog grada Dubovca – branič kule osigurao je Grad Karlovac, a ponovno otvaranje se očekuje već nakon 20. svibnja.
Radno vrijeme Gradskog muzeja Karlovac i Galerije „Vjekoslav Karas“ će u ponedjeljak, 18. svibnja biti od 8 do 16 sati, a Muzeja Domovinskog rata na Turnju od 10 do 18 sati. Stanka za dezinfekciju prostora Gradskog muzeja Karlovac i Galerije je predviđena od 12.00 do 13.00 sati, a u Muzeju Domovinskog rata na Turnju od 13.00 do 14.00 sati. Za vrijeme trajanja stanke za dezinfekciju prostora objekti će biti zatvoreni za javnost.
U nastavku donosimo kratke opise video sadržaja koji će se u ponedjeljak, 18. svibnja moći popratiti na You Tube kanalu Gradskog muzeja Karlovac:
Naslov: Muzej Domovinskog rata Karlovac - Turanj za različitost i uključivost
Opis: Kustosice u ovom prilogu predstavljaju Muzej Domovinskog rata Karlovac - Turanj kao mjesto na kojem je posebna pažnja posvećena uključivosti osoba s invaliditetom i šalju čestitke povodom Međunarodnog dana muzeja. U videu je predstavljen Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj kao mjesto na kojem je posebna pažnja posvećana uključivosti osoba s invaliditetom. U formi dijaloga dviju kustosica predstavljene su usluge Muzeja pripremljene za osobe s invaliditetom Istaknuto je se da je nesebično darivanje i solidarnost hrvatskih branitelja tijekom Domovinskog rata u samoj srži uključivog koncipiranja Muzeja te je predstavljen ciklus crteža Portreti hrvatskih branitelja Daniela Butale.
Autori priloga: Ružica Stjepanović, viša kustosica Odjela suvremene povijesti od stvaranja RH i Antonija Škrtić, viša kustosica Galerijskog odjela
Naslov: Šetnja kroz prapovijest
Opis: Poslušajte video prezentaciju kustosice Arheološkog odjela o postavu inkluzivne izložbe Prapovijest u rukama. U video prezentaciji su predstavljena razdoblja od paleolitika do željeznog doba, način na koji su ljudi živjeli, kojim su se djelatnostima bavili, u što su vjerovali i kako su učili. Svako razdoblje razlikuje se od prethodnog te svjedoči o razvoju i usavršavanju novih znanja i načina života. Ali usprkos velikim razlikama između prvih ljudskih zajednica i današnjeg društva vidjet ćemo da nas mnogo toga i povezuje. Prapovijest u rukama je gostujuća izložba Arheološkog muzeja Istre.
Autor priloga: Iva Alibašić, kustosica Arheološkog odjela
Naslov: Prezentacija Karte baštine Karlovačke županije
Opis: Krajem 2019. godine izdali smo Kartu baštine Karlovačke županije. Kustosi Gradskog muzeja Karlovac u ovoj video prezentaciji prikazuju kartu kao medij putem kojeg je jasno, sažeto i inovativno prezentirana arheološka baština Karlovačke županije, a koja je ujedno i nedjeljivi dio europskog kulturnog nasljeđa.
Autori priloga: Igor Čulig, kustos Kulturno-povijesnog odjela i Matea Galetić, kustosica Arheološkog odjela