Završio si fakultet, želiš nadopuniti stečeno znanje i stažirati u najvažnijim institucionalnim tijelima Europske unije? Prijavi se i iskoristi priliku.
1. Što je pripravnički staž?
Pripravnički staž u Europskoj uniji moguće je odraditi u više područja te on uvelike ovisi o kadru kojem ste dodjeljeni. Moguć je rad u području prava tržišnog natjecanja, ljudskih resursa, politike zaštite okoliša, komunikacija te u mnogim drugim područjima.
Pripravnički staž uglavnom traje od tri do pet mjeseci, no međutim postoje razlike u tome za koju instituciju/agenciju radite.
2. Zašto baš Europska komisija?
Europska komisija je uz Parlament i Vijeće, najvažnije institucionalno tijelo Europske unije. Stažiranje u navedenim institucijama odlična je prilika za upoznavanje načina rada i politike europskih tijela implementiranjem akademskih teorija u praksu. Stjecanje dodatnog iskustva, nadopuna stečenog znanja, razvijanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina, usavršavanje stranih jezika i slično.
3. Moji zadaci?
Uobičajeni radni dan uglavnom se sastoji od sudjelovanja i organiziranja sastanaka, organizacija radnih skupina, tribina, javnih rasprava, istraživanja, prikupljanja dokumentacije, priprema izvješća, konzultacija, odgovaranja na upite, vođenje projekata i drugih događanja.
4. Tko se može prijaviti?
Kandidati koji imaju diplomu završenog sveučilišnog studija u trajanju od najmanje tri godine, punoljetne osobe, državljani neke od država članica Europske unije ili država kandidatkinja za pristupanje Europskoj uniji, odlično poznavanje jednog od službenih jezika Unije. Kandidati ne smiju imati prethodno odrađen staž ili rad na teret proračuna Europske unije. Radno iskustvo i poslijediplomsko obrazovanje poželjni su, ali uglavnom ne i nužni. Važno je naglasiti da za prijavu ne postoji gornja dobna granica tj. mogu se prijaviti i oni koji su davno završili fakultet.
5. Koji su službeni jezici EU?
Europska unija ima 24 službena jezika: bugarski, hrvatski, češki, danski, nizozemski, engleski, estonski, finski, francuski, njemački, grčki, mađarski, irski, talijanski, latvijski, litvanski, malteški, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, španjolski, švedski.
6. Gdje ću raditi?
Većina poslova u institucijama EU-a uglavnom se može odraditi u Bruxellesu ili Luxembourgu.
7. Hoću li primati plaću?
Pripravnički staž najčešće je plaćen, a plaće iznose odprilike 1000 EUR mjesečno. Troškove zdravstvenog osiguranja pokriva Europski parlament, a stažisti koji su u braku ili imaju djecu imaju pravo na dodatnih 240 eura mjesečno.
8. Kako se prijaviti?
Postupak odabira stažista provode pojedine institucije i agencije EU-a. Prijave se obično podnose na internetu, ali ponekad je potrebno podnijeti tiskanu kopiju obrasca prijave za posao. Prijave se u načelu primaju u razdoblju od četiri mjeseca do devet mjeseci prije početka pripravničkog staža te ih je potrebno podnijeti na vrijeme.
Linkovi na kojima možete potražiti dodatna pojašnjenja i korisne savjete: