"Studij farmacije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu organiziran je kao integrirani prediplomski i diplomski studij u trajanju od deset semestara (5 godina, 300 ECTS), a po njegovom završetku student stječe naslov magistra farmacije.
Studenti farmacije usvajaju znanja iz temeljnih, biomedicinskih i stručnih farmaceutskih predmeta. Suvremen pristup obrazovanju magistara farmacije udovoljava potrebama sve zahtjevnije farmaceutske prakse u sustavu zdravstvene zaštite i osigurava izobrazbu zdravstvenog stručnjaka oboružanog s najnovijim znanstvenim spoznajama u pogledu lijekova i suvremenih načina liječenja, stručnjaka sposobnog kritičkom promišljanju, aktivnom i trajnom stjecanju znanja u farmaceutskim i kliničkim znanostima, s vještinama komunikacije na relaciji ljekarnik-pacijent-drugi stručnjak u zdravstvu.
Nastavni program ima za cilj osigurati izobrazbu zdravstvenog stručnjaka u pogledu lijekova i suvremenih načina liječenja, sposobnog kritičkom promišljanju, aktivnom i trajnom stjecanju znanja u farmaceutskim i kliničkim znanostima. Daje se i naglasak na razvoj vještina komunikacije na relaciji ljekarnik-pacijent-drugi stručnjak u zdravstvu", navodi službena stranica Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Mijenja li se priča iz perspektive studenta? Postoji jedan način da saznamo, tako da pitamo!
Maja se za studij farmacije odlučila tijekom zadnje godine srednje škole. Zašto misli da je upravo farmacija savršen spoj znanosti i pomaganja ljudima te kako je zadovoljna studiranjem u Zagrebu, provjerite u nastavku.
1) Bok! Reci nam nešto o sebi.
Bok! :) Ja sam Maja, imam 20 godina i studentica sam 2. godine integriranog studija farmacije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu. Prethodno sam završila Opću gimnaziju u Karlovcu. Za sebe bih rekla da sam razigrana, vesela i iskrena, puna raznih ideja. Puno spavam i puno jedem. U slobodno vrijeme pokušavam održati biljke na životu. Kao studentici farmacije to bi mi jednom moglo poći za rukom, ali eto, za sada ne ide.
2) Zašto si odabrala studirati farmaciju?
Odluka za farmaciju pala je tek krajem 4. razreda. Budući da sam se tijekom srednje škole najviše zainteresirala za kemiju i biologiju, nisam se vidjela na studiju koji ne bi bio povezan s tim predmetima. Nekako sam procijenila da ipak nisam zainteresirana za sva područja kemije i biologije, a biomedicinu sam doživjela kao kombinaciju meni interesantnih područja tih znanosti s izravnom primjenom u svakodnevnom životu. Pri tome mi se farmacija svidjela jer mi se činilo da se najviše podudara s onime što me zanima – kako se uopće razvija bolest u tijelu, kako općenito kemija može djelovati (pomoći ili zašto može odmoći) na ljudski organizam… U konačnici je odluka bila ponukana time što smisao posla koji bih voljela raditi vidim u tome da pomažem drugima. Pomagati se naravno može kroz različite aspekte života, ali spoj znanosti i uslužnosti drugima me naveo na biomedicinu i mislim da je to pravi izbor za mene.
3) Živiš li u Zagrebu ili putuješ? Je li bilo teško pronaći smještaj?
Živim u Zagrebu, u stanu. Moje iskustvo nije bilo toliko mukotrpno, ali ni jednostavno. Puno sam stanova obišla i tražila dugo preko različitih oglasa, a na kraju je odličan stan slučajno naišao. Nije jednostavno tražiti stan i pri tome pridavati pažnju na lokaciju, stanje i cijenu stana, dok za dom nemaš takvih briga pa je i to nešto o čemu je dobro razmisliti prije odluke gdje će se živjeti. Ako se traži stan, najvažnije je krenuti na vrijeme s potragom i ne odustajati, pogledati ih što više. Osobno bih voljela živjeti i u domu, no krajnji izbor naravno ovisi o osobi.
4) Koja je najbolja stvar u vezi tvog faksa?
Na fakultetu se često na tjednoj razini održavaju različita stručna predavanja čime nam se približavaju stručna znanja i posao koji nas čeka. Studenti FBF-a osnovali su Udrugu studenata farmacije i medicinske biokemije (CPSA) koja je nagrađena rektorovom nagradom te priznanjem za najbolju udrugu tog tipa u svijetu. Kongres CPSA-e je jedan od nama najinteresantnijih događaja tijekom akademske godine te on svake godine ima jednu temu kojoj se kroz dva dana posvete predavanja i radionice (npr. personalizirana medicina). Uskoro se održava i Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije posvećen svim aspektima istraživanja lijekova. Imamo priliku sudjelovati i na virtualnim kongresima i slušati zanimljiva predavanja, ići na kratkotrajne studentske razmjene i upoznati se s kolegama sa svih strana svijeta te još mnogo toga. Zbog svega nabrojanog, imamo priliku za zaista puno, puno novih, zanimljivih znanja uz zabavu i druženje. Što se tiče nastave, zbog potrebe za radom u manjim grupama na laboratorijskim vježbama, nas 135 podijeljeno je u grupe od 14-16 studenata. Samim time već na početku faksa dobiješ ekipu s kojom provodiš cijele dane na faksu, zbližite se i uživate u svim tim ''slatkim mukama'' zajedno. Mogu reći da je moje vrijeme studiranja uljepšano time što imam odlične kolege. Imam osjećaj da 135 studenata, koliko nas je otprilike po godini, zaista nije velik broj. Tako da smo si svi poznati i vlada ugodna i opuštena atmosfera.
5) Jesi li zadovoljna studijem? Kojim aspektom studiranja posebno?
Zadovoljna sam farmacijom, no još uvijek ne slušamo stručne predmete prema kojima bih mogla reći da sam značajno upućena u strukovno znanje. To je takvo područje u kojem se od nas očekuje da prvo steknemo široka temeljna znanja pa tako primjerice slušamo velik broj različitih vrsta kemija (analitička, fizikalna, biološka, biokemija…) da bismo kasnije mogli razumjeti predmete uže usmjerene struci. Na prvoj godini me to i obeshrabrivalo, ali već na drugoj postane bolje. Ni sama nisam znala što me sve čeka na studiju pa sam tako ostala pozitivno iznenađena kada sam, među ostalim, zavoljela i botaniku, za koju nisam previše marila u srednjoj školi. Mogu reći da su predmeti sve zanimljiviji, a prema riječima starijih studenata ono zanimljivo nas tek čeka. Općenito bih za studiranje rekla da me primoralo na samostalnost te bolje baratanje vremenom i to je nešto čime sam zadovoljna. Osim toga, Zagreb mi se kao grad izuzetno sviđa jer gdje god i kad god poželim izaći van te vidjeti meni nešto privlačno, imam priliku. Stalna gradska vreva, koliko god nekada bila zamorna, baš mi godi i oduševljena sam što sam u Zagrebu na studiju.
6) Kojim aspektom baš i nisi?
Fakultet nije lociran na samo jednom mjestu što nam tijekom dana uzme dosta vremena kako bismo došli s jednog predavanja na drugo. Također, fakultet ne posjeduje menzu, ali ni kantinu, pa se snalazimo s obližnjima. Tijekom turnusa u kojem su nam laboratorijske vježbe znamo ostati na faksu od jutra do večeri te takvi tjedni znaju biti naporni, ali to je također nešto na što se jednostavno svi moramo naviknuti budući da su laboratorijske vježbe sastavni dio studiranja na ovom fakultetu. Osim toga, mali broj predmeta možemo polagati putem kolokvija (u moje dvije godine studiranja, tek 5 predmeta od njih 17) što je danas uobičajeno, iako je i to nešto čemu će se svaki novi student FBF-a brzo prilagoditi – nema druge. Voljela bih i da postoji prisniji odnos studenata i profesora, da nam je ugodnije postavljati pitanja i tražiti vrijeme za konzultacije. Dojma sam da smo još većinski ''stara škola'' i da postoji velika distanca između nas i predavača, no ima izuzetaka.
Imaš pitanja ili želiš podijeliti svoje iskustvo studiranja? Javi nam se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.